דף הבית >> בית >> מאמרים >> הפעלות לילדים בגן

הפעלות לילדים בגן – סדנאות בישול 

האופן בו רבים מתייחסים לבישול ואוכל הפך את הנושא למעניין לא רק אצל מבוגרים. ילדים בגן סקרנים לא פעם לגבי האוכל אותו הם אוכלים ואוהבים. כחלק מאותו עניין באוכל ניתן ליצור בגן יום פעילות מהנה הנוגע לבישול והכנת אוכל יחד עם הילדים. 
את משימת יום הבישול ניתן אף להתחיל כמה ימים מראש וליצור יחד עם הילדים רשימה שבה יבחרו אלו מאכלים ירצו להכין ולאכול, אילו מצרכים עליהם לרכוש ואף לקטוף מהשדה וכמובן חלוקת התפקידים. התארגנות לקראת יום הבישול יש ותיצור ציפייה רבה בקרבם. 
ביום עצמו ניתן להצמיד לאחת הגננות כמה ילדים שיצאו עימה למרכול ולשדה בהשגת המצרכים. כאן יוכלו הילדים להכיר מקרוב מה הדבר מצריך כשנרצה להכין ארוחה. תינתן להם האפשרות לבחור את הירקות והפירות הטריים, לבחור את המצרכים הנכונים ולשלם בקופה עבורם. חלק מהמצרכים יש ויהיה ניתן לקטוף מהשדה שהיא חוויה מקסימה ונהדרת בפני עצמה. 
סדנאות הבישול בגן חשוב שייעשו בצורה בה המבוגרים במקום יוכלו לפקח מקרוב על הנעשה. יש כמובן לשקול צירוף של מבוגרים נוספים ולראות מי מההורים ירצה להצטרף לפעילות זו. כמו כן, ניתן לשלב בסדנאות הבישול מאכלים אותם הילדים רגילים לאכול בבית. 
בסדנאות הבישול הילדים זוכים להזדמנות לקצוץ, לערבב, לקלף, לרדד ולעסוק בשאר פעילויות הנוגעות לעבודת המטבח. תוך כדי הסדנא ילמדו הם על החשיבות בשיתוף פעולה בין כולם זאת על מנת לזכות בארוחה דשנה וטעימה. ניתן אף ללמד את הילדים איך לערוך השולחן טרם הארוחה ובכלל לקחת חלק בכל הכנה טרם הארוחה.  

הפעלות לילדים בגן – טיפול בחיות מחמד

גני ילדים בנויים לרוב בצורה המאפשרת ביקורים ארוכים של בעלי חיים רבים ומגוונים. מחקרים לאורך השנים הראו את החשיבות הרבה בנוכחות של חיות מחמד בקרב ילדים. דרכם למדים הילדים על האחריות הגלומה בגידול בעל חיים בכל הנוגע למשמעת, אחריות ודאגה לאחר. הכנסת בעלי חיים שונים לגן לתקופות קצרות וארוכות מהווה עבור הילדים בגן כאטרקציה מתמשכת ומעניינת. האחרונים מקבלים על עצמם אחריות מלאה על גידול בעל החיים, לשחק איתו, לרחוץ אותו ועוד. 
כיום ניתן להבחין בביקורים רבים של חיות מחמד בגני ילדים כמו סנאים, חתולים, כלבים, שפנים, ארנבים, תוכים, חלזונות ועוד. טרם הטיפול בהם לומדים הילדים להכיר מקרוב אודות כל בעלי חיים המגיע לבקרם – אילו מאכלים הוא אוכל, מהם המשחקים אותם אוהב לשחק, מתי הוא ישן ועוד. הילדים זוכים לא רק לטפל ולדאוג לו אלא גם נהנים מידע רב אודות כל בעל חיים. 

כפי שציינו קודם קיים קושי רב להמציא בכל פעם תכנים חדשים להפעלות ופעילות ילדים בגן. האופן המתמשך והיומיומי דורש מהגגנות מצד אחד להיות כמה שיותר יצירתיים כשלא פעם פשוט אין בנמצא פעילות חדשה ומעניינת. עם זאת, הזמן הרב מאפשר לגננות לפתח פעילויות והעלות רבות בעלות גרף מתמשך ומעמיק בו תכנים פדגוגיים ומלמדים. כך ניתן ביתר קלות לעקוב ולנתב התקדמותו של כל ילד בגן וזאת למול ההפעלות אליהם נחשף ובאיזו צורה הוא מגיב להן. 

הפעלות לילדים בגן
הפעלות לילדים בגן

כר נרחב להפעלות ילדים מגוונות ובעלי משמעות ניתן למצוא בגני ילדים. על צוות הגננות ומשרד החינוך מצופה להביא להפעלות מהנות ילדים בעלות מסר חינוכי המקנה כלים להמשך. העבודה היומיומית עם הילדים בגנים דורשת מצוות הגננות והמטפלים לא פעם ליצור רעיונות חדשים להפעלות. 
הפעלות לילדים בגן – האזנה לשירים תוך כדי פיתוח מיומנויות

רבים מההפעלות לילדים בגנים מבוססים על השמעה ולימוד של שירים. לא פעם, בעזרת שירים ניתן להביא את הילדים בגן לפיתוח של מיומנויות כמו גם הרחבת אוצר המילים שלהם. לא פעם ניתן לקחת את מילות השיר ולבקש מן הילדים לשלב מילים דומות בעלות משקל שונה. על בסיס זה ניתן אף לעבוד
על צירופי מילים, מילים נרדפות, הבדלים של גדול-קטן, צבעים, שינויי סיומת, החלפה של צלילים דומים ועוד. 
הפעלות אלו בעזרת שירים דורשות מן הילדים לקחת חלק פעיל בפעילות, חלקם יאהבו לקום מן הכיסא ולרקוד וכמובן להדביק את האחרים בפעילות זו. פעילות בה הילדים יכירו את המילים וישחקו עם המילים תביא אותם לפתח מיומנויות חשיבה והגדלת אוצר המילים.